Duchowość franciszkańska

     Franciszkański ideał życia przekazał naszej Wspólnocie bł. Honorat Koźmiński, nasz Założyciel, który sam był nazywany wiernym „synem św. Franciszka”.

Czym się charakteryzuje ta duchowość? Jakie są jej główne cechy?

s Naśladowanie Jezusa Chrystusa przez życie według Ewangelii

Chrystus stał się dla św. Franciszka jedyną miłością. Odkąd Go spotkał, pragnął poznawać Go i coraz bardziej kochać. Bóg objawił mu, żeby wybrał Ewangelię za regułę życia. Słowo Boże stało się dla niego uprzywilejowanym miejscem spotkania z Panem, poznawania Go i wykładnią postępowania. Wypełniając Ewangelię upodobnił się do Jezusa tak bardzo, że nazywano go drugim Chrystusem. Potwierdzeniem tego stały się stygmaty, którymi został naznaczony pod koniec swego życia.

My również, za przykładem św. Franciszka, opieramy nasze świeckie życie konsekrowane na Ewangelii. Staramy się coraz lepiej ją poznawać i wnikać w jej ducha. Pragniemy, aby przez nasz ewangeliczny styl życia, dobra nowina o zbawieniu docierała wszędzie tam, gdzie Pan nas postawił.


s Doświadczenie miłości Boga jako Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Św. Franciszka cechowała bardzo bliska, zażyła, a jednocześnie pełna czci, relacja do Trójcy Świętej. Kontemplował ze wzruszeniem tę tajemnicę naszej wiary, że Bóg jest Stworzycielem całego świata i Ojcem wszelkiego stworzenia; że jest również jego Ojcem, Ojcem który stworzył go z miłości, opiekuje się nim i pragnie dla niego wiecznego szczęścia. Ze swego miłosierdzia posłał On na ziemię Syna, aby przez dzieło wcielenia i odkupienia doprowadził ludzi do zjednoczenia ze Sobą, do pełni miłości. Dał nam również Ducha Świętego, który uzdalnia nas do wiary w Bóstwo Chrystusa, daje moc do Jego naśladowania (czynienia pokuty) i obdarza swoimi darami, abyśmy mogli się upodobnić do Syna Bożego.

Poznanie Trójcy Świętej napełniało św. Franciszka wzruszeniem, modlitwą uwielbienia i zapałem misyjnym. Chciał wszystkim, a szczególnie poganom, głosić prawdę o dobroci i miłości Bożej. Chciał, aby „Miłość była kochana”.

Również my, pragniemy w ten sam sposób przeżywać naszą relację z Bogiem. Jesteśmy wezwane do tego, aby wejść na drogę dziecięctwa Bożego, stawać się dziećmi Ojca w Jezusie Chrystusie - Synu Bożym i dać się prowadzić Duchowi Świętemu w wypełnieniu naszej misji w świecie.

s Miłość i posłuszeństwo wobec Kościoła

Charakterystyczną cechą duchowości św. Franciszka jest jego synowska miłość do Kościoła Katolickiego, w którym przez wiarę rozpoznawał obecność Syna Bożego ukrytego w Słowie Bożym i sakramentach, szczególnie w Eucharystii (dla której miał ogromną cześć). Wyrażała się ona: w poddaniu się decyzji papieży, w szacunku okazywanym kapłanom – szafarzom Eucharystii, w podporządkowaniu prawu kościelnemu, w trosce o budynki kościołów, które remontował i łożył na ich utrzymanie oraz w trosce o świątynie duchowe, tj. dusze ludzkie, mieszkania Trójcy Świętej, które odbudowywał przez głoszenie Słowa Bożego. W ten sposób św. Franciszek realizował zadanie jakie powierzył mu Pan mówiąc do niego: „Idź i odbuduj mój Kościół”.

Jako duchowe córki św. Franciszka mamy głęboką świadomość przynależności do Kościoła i chcemy budować go przykładem i przemianą własnego życia. Jesteśmy wierne papieżowi i nauce Kościoła. Staramy się na bieżąco poznawać dokumenty kościelne i pogłębiać naszą wiedzę teologiczną, aby lepiej głosić Chrystusa w naszych świeckich środowiskach.

s Braterstwo

Franciszek, podążając za Chrystusem, zaproponował swoim naśladowcom nowy styl relacji z ludźmi – braterstwo. Ludzie są sobie równi w godności dzieci Bożych, stąd są braćmi i dlatego każdemu należy się szacunek i miłość.

Braterstwo zakłada otwarcie się na ludzi, nie ocenianie ich, ale szukanie w nich dobra; zakłada życzliwość, zdolność do niesienia pomocy, zapomnienie o sobie. Braterstwo jest potrzebne wszędzie, ale szczególne w świeckim życiu konsekrowanym, gdzie od jakości naszych relacji z ludźmi zależy przekaz Ewangelii. Staramy się realizować ten ideał na dwóch płaszczyznach: we własnej wspólnocie instytutowej oraz wszędzie tam gdzie przebywamy: w rodzinie, w środowisku pracy, wśród znajomych i przyjaciół.