Śmietnisko


Po wykładach na podyplomowych studiach, które mają dokształcić mnie w sprawach pedagogiki czuję się jak... worek na śmieci.
Poglądy na rodzinę, małżeństwo co najmniej zdumiewają a proponowane metody wychowawcze doprowadzają mnie do bólu głowy. Przykłady? Proszę bardzo!
Alternatywne formy życia rodzinnego to:
- LAT - stały związek, ale partnerzy mieszkają oddzielnie;
- mażeństwo otwarte - umawiają się, że nie ma wyłączności seksualnej w ich związku.
No i oczywiście:
- związki homoseksualne;
-...
Jak już zdiagnozujemy z jakiej rodziny pochodzi nasz podopieczny to należy zająć się jego wychowaniem stosując najlepsze metody na różne dolegliwości. Gdy więc nie może zasnąć lub jest niesforne na lekcjach, koniecznie musisz zastosować metodę relaksacyjną opartą na hipnozie lub medytacjach hinduskich. Albo niech pomaluje sobie mandale, a może lepiej, żeby złapało prawą rączką za lewe ucho, a lewą rączką za prawą piętę. I oczywiście musi głęboko oddychać tak, aby w splocie słonecznym odczuło ciepło. Chcecie jeszcze? Bo mogę tak długo!
Po każdych zajęciach zastanawiam się co się z nami stało? Co stało się z naszym rozsądkiem i metodami wychowawczymi, które przecież przynosiły owoce?
Na zakończenie jak zwykle "coś" z naszego skarbca. Tym razem fragment wspomnień uczennicy o przedwojennej szkole na Pięknej.

...Cecylia Plalater - Zyberg wyznawała zasadę: "Nie ma nauczania bez wychowania". Oraz: "wychowanie jest pierwszym zadaniem szkoły". I właśnie wychowanie połączone z rozległą i ciągle doskonaloną wiedzą nauczycieli oraz ich bezkompromisowe przestrzeganie zasad etycznych stanowiło cechę charakterystyczną szkoły, która zaczęła być pokazywana swoim i obcym na tzw. "lekcjach pokazowych".
Wokół nas byli ludzie, którzy wszystko, czym żyli, chcieli przekazać nam, rozbrykanym i czasem pustogłowym kozom. Potrafili wpoić szacunek i zamiłowania do wiedzy. Udało się im namówić nas do pracy nad sobą, do walki ze słabością, lenistwem i wygodnictwem, cenić pracę i rozumieć jej wartość. Obowiązek i związane z nim magiczne słowo "trzeba" wyznaczały porządek dnia...

Danuta Nolken-Koralowa, platerka, rocznik maturalny 1939, Przemówienie w 120 rocznicę Założenia Szkoły - 15 II 2003. Cytat za: L. Głowacka, Godność osobu ludzkiej podstawą wychowania chrześcijańskiego. Nauczycielu Dobry, s.79

fot. Andrzej Kośnicki http://www.kuling.org.pl/